Korzystanie z usług kurierskich odbywa się na porządku dziennym. Za pośrednictwem przewoźników przesyłki docierają do klientów z całego świata. Nic więc dziwnego, że branża ta ulega stałemu rozwojowi. W ostatnich latach firmy trudniące się doręczaniem przesyłek starają się coraz bardziej ułatwiać życie korzystającym z ich usług klientom. W tym celu powstają liczne punkty odbioru czy nadania paczek. Bardzo dużą zaletą jest także możliwość zamówienia kuriera – i to bez wychodzenia z domu. Zastanawiałeś się jak zamówić kuriera lub jak wysłać paczkę? Dzięki nam wszystko stanie się proste!
Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?
Zamawianie kuriera do domu związane jest przede wszystkim z wygodą. Nadający paczkę może bowiem załatwić wszelkie formalności z domu, bez konieczności udawania się do placówki firmy kurierskiej lub punktu nadania. To niezwykłe udogodnienie szczególnie wtedy, gdy wysyłamy paczki o dużych gabarytach. Cała procedura nadania może odbywać się wyłącznie przez urządzenie mobilne, podłączone do Internetu – stąd też wynika kolejna zaleta korzystania z usług kurierskich, jaką jest możliwość wysyłania paczek o wybranej porze, z dowolnego miejsca na świecie. Ważny będzie także nasz adres e mail.
Na szczególną uwagę zasługuje również sam czas dostawy nadawanej przesyłki. Bez wątpienia za pomocąkuriera cały proces przebiega szybko i sprawnie. Zamawiając kuriera, można również skorzystać z dodatkowych usług, jak zabezpieczenie paczki, wysyłka za pobraniem czy doręczenie odbiorcy towaru w wyznaczonym dniu i godzinie. W momencie, w którym kurier przejmuje przesyłkę od adresata, dostaje on numer dostępu do całodobowego monitoringu online postępu realizacji transportu.
Jak zamówić kuriera do domu?
W dzisiejszych czasach, wysyłając przesyłkę, nie trzeba udawać się z nią do firmy kurierskiej. Wręcz przeciwnie, całą procedurę można załatwić z domu! To bardzo atrakcyjne rozwiązanie szczególnie dla osób, które na co dzień nie mają czasu, by udać się do placówki pocztowej. Aby wysłać paczkę, wystarczy zamówić kuriera przez Internet.
W pierwszej kolejności należy wybrać przewoźnika (np. dpd, ups, inPost, dhl, Poczta Polska), który będzie odpowiedzialny za transport przesyłki. W tym celu warto wziąć pod uwagę przede wszystkim: parametry paczki (wymiary, wagę), kraj wysyłki, jak również czas jej realizacji. W przypadku, w którym poszukujesz najkorzystniejszego rozwiązania, możesz skorzystać z pomocy jednego z portali, zajmujących się porównywaniem cen wysyłki – jak chociażby www.fugonetka.pl, www.allekurier.pl czy www.epaka.pl.
Niezależnie od tego, czy samodzielnie wybierzesz przewoźnika, czy zdecydujesz się na wykorzystanie serwisu, zamówienie kuriera odbywa się na bardzo podobnych zasadach. W obu przypadkach należy wypełnić formularz na stronie, który będzie podstawą do wygenerowania etykiety na nadawaną paczkę. Oprócz podstawowych danych – jak imię, nazwisko i adres (zarówno odbiorcy, jak i nadawcy) – nie możesz zapominać o podaniu numeru kontaktowego czy adresu e-mail. To właśnie one stanowią podstawę kontaktu firmy kurierskiej z docelowym odbiorcą.
O czym należy pamiętać?
Warto podkreślić, iż zamówienie kuriera do domu nie jest związane z żadną umową. Możesz zrobić to jednorazowo, jak również przystąpić z przewoźnikiem do długoterminowej współpracy. W przypadku firm nie istnieje także konieczność deklarowania określonej ilości wysyłanych paczek. Formalności nadania zostały więc ograniczone do absolutnego minimum, dzięki czemu rozwiązanie to jest niebywale wygodne – musisz tylko zaznaczyć, że wyrażasz zgodę, wprowadzić odpowiednie dane nadawcy, numer telefonu i już możesz zamówić kuriera.
W przypadku korzystania z usług kurierskich z domu należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przesyłki do transportu. Przede wszystkim chodzi tu o dobre zapakowanie oraz zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się w środku. Regulamin firm kurierskich informuje bowiem, że w przypadku uszkodzeń podczas odbioru, powstałych na skutek złego zapakowania towaru, odpowiedzialność ponosi wyłącznie wysyłający.
Istotnym elementem całego procesu jest także czas, w którym kurier odbierze od usługobiorcy przesyłkę. Zazwyczaj zależy on od szybkości uiszczenia wpłaty za zamówienie przewozu paczki. Jeżeli zlecenie zostało złożone do godziny 12, to kurier może zjawić się po nie jeszcze tego samego dnia. W innym przypadku odbiór paczki odbywa się kolejnego dnia roboczego. Dokładne informacje zostają wyświetlone zawsze po wybraniu interesującej oferty na stronie.
W momencie, w którym kurier pojawia się, by odebrać zleconą paczkę, istotne jest przekazanie mu niezbędnych dokumentów, potwierdzających jej realizację. Ich forma zależna jest przede wszystkim od samego przewoźnika i obowiązujących go procedur. W przypadku kuriera DPD należy posiadać wydrukowaną etykietę z danymi odbiorcy oraz protokół przekazania towaru. Korzystają z usług InPostu, wystarczy sama etykieta.
W przypadku wysyłki firmą GLS nadawca nie musi posiadać niczego – wszelkie niezbędne dokumenty dostarcza kurier. Wszelkie informacje na temat tego, co należy okazać przewoźnikowi przy odbiorze paczki, znajdują się na jego stronie internetowej. Przed przystąpieniem do zgłaszania zlecenia, warto więc się z nimi zapoznać.
Alternatywne rozwiązania
Nie dla wszystkich jednak zamawianie kuriera to idealne rozwiązanie. Niektórzy nie mogą pozwolić sobie na oczekiwanie. Doskonałą alternatywę mogą więc stanowić Paczkomaty InPost oraz punkty nadania – w tym kioski świadczące usługę Paczki w RUCHu oraz wszelkiego rodzaju punkty usługowe (jak stacje benzynowe czy sklepy). Wybierz tę opcje, jeśli chcesz odebrać paczkę o dowolnej porze!
Oprócz wygodnego sposobu nadania, bez wątpienia jest to także ekologiczne rozwiązanie – przesyłki z każdego z punktów są bowiem transportowane za jednym razem. Co więcej, to klient decyduje o czasie i miejscu nadania paczki, dzięki czemu może na spokojnie realizować swój codzienny plan, bez konieczności oczekiwania na przyjazd kuriera.
Bardzo często takie rozwiązanie związane jest również z mniejszym kosztem przesyłki. Tak jak w przypadku zamówienia kuriera do domu pod wskazany adres, cała procedura sprowadza się do wygenerowania specjalnej etykiety, a następnie wydrukowania jej i naklejenia na przesyłkę. Z tym jednak wyjątkiem, że tak przygotowaną paczkę należy zanieść do jednego z punktów lub Paczkomatów. Gdy tam trafi, natychmiast rozpocznie się jej wędrówka do odbiorcy.