biznesnastarcie.pl

Jak wysłać paczkę kurierem

Wysyłanie paczek kurierem odbywa się na porządku dziennym. Choć w dalszym ciągu z przedsięwzięcia tego korzystają w szczególności firmy, coraz chętniej potencjał i możliwość firm kurierskich wykorzystują również osoby prywatne. Nic dziwnego, skoro jest to jeden z najbezpieczniejszych, a zarazem najszybszych sposobów transportowania towaru. Co więcej, w obecnych czasach wysłanie paczki kurierem jest niebywale proste.

Cały proces sprowadza się do kilku kroków i jest bardzo intuicyjny. Takie udogodnienie umożliwia każdemu korzystanie z usług kurierskich na wyznaczonych przez siebie warunkach. To, jakiemu przewoźnikowi powierzy się zlecenie, w jakiej formie zostanie ono wykonane, jak również czy oferowana usługa będzie wzbogacona o usługi dodatkowe, zależy tylko i wyłącznie od nadającego paczkę.

Jak wysłać paczkę – krok po kroku

Instrukcję dotyczącą tego, jak wysłać paczkę kurierem można znaleźć na każdej stronie firmy kurierskiej (inPost, dpd, dhl). Najczęściej jednak każdy z przewoźników bazuje na tych samych lub bardzo podobnych zasadach przesyłki, co sprawia, że nadawanie paczek staje się uniwersalne. W pierwszej kolejności należy jednak zadecydować, czy zainteresowany sam zaniesie paczkę do punktu nadania, czy skorzysta z opcji „zamów kuriera”, oczekując na niego w domu.

W obydwu przypadkach punkt wyjściowy stanowi dobre i precyzyjne zapakowanie przesyłki tak, by jej zawartość nie uległa uszkodzeniu podczas transportu. W następnej kolejności należy zmierzyć i zważyć nadawaną przesyłkę – na tej podstawie będzie później wyliczana cena, jaką przyjdzie zapłacić nadającemu. Gdy zostanie to wykonane, pozostaje odwiedzić stronę przewoźnika i postępować zgodnie z zamieszczonymi tam wytycznymi.

Procedura nadawania przesyłki kurierem online odbywa się poprzez specjalnie przygotowany formularz. To właśnie w nim należy podać wcześniej zweryfikowane wymiary paczki. W tym kroku trzeba także określić ewentualne usługi dodatkowe, jakimi objęta będzie realizacja zlecenia. Po dokonaniu tego usługobiorca zostaje poinformowany o koszcie nadania.

Aby poprawnie wysłać paczkę kurierem, musisz także pamiętać o wpisaniu wszystkich niezbędnych danych osobowych. Zalicza się do nich: imię i nazwisko, adres dostawy (lub punktu, do którego ma zostać doręczona przesyłka), numer telefonu i adres e-mail. W dokumencie muszą pojawić się zarówno dane nadawcy, jak i odbiorcy. W zależności od wybranej formy dostawy, opcje te mogą niekiedy ulegać zmianie – np. przewoźnik może nie wymagać podania adresu mailowego.

Przed zatwierdzeniem zamówienia warto sprawdzić, czy uzupełnione dane są poprawne. W przeciwnym wypadku paczka może nie trafić do ostatecznego odbiorcy, napotykając błąd w procesie dostawy. Po stwierdzeniu poprawności danych strona automatycznie przekierowuje klienta do płatności online. Po wpłaceniu należnej kwoty nadawca otrzymuje potwierdzenie zarejestrowania zlecenia w systemie, jak również etykietę, zawierającą numer przewozowy. To właśnie ją należy umieścić w widocznym miejscu przesyłki kurierskiej.

Następnym krokiem to decyzja o sposobie wysyłki – wybierz czy chcesz się udać do punktu nadania, by zostawić tam przesyłkę, a może wolisz zamówić kuriera prosto do domu (obydwa rozwiązania są wyjątkowo szybkie). Po tym pozostaje jedynie przekazać przewoźnikowi paczkę i oczekiwać na jej doręczenie. Następnie możesz śledzić swoje zamówienie na stronie firmy kurierskiej, za pomocą wygenerowanego numeru przewozowego.

Skorzystaj z usług dodatkowych

W pierwszym kroku realizacji zlecenia na usługi kurierskie nadawca proszony jest nie tylko o podanie wymiarów paczki, ale również o określenie, czy pragnie on skorzystać z dodatkowych usług, związanych z jej transportem. Do najczęściej wybieranych należy przesyłka za pobraniem, umożliwiająca opłacenie paczki u kuriera, bez konieczności wcześniejszego uiszczania opłaty. To bardzo popularna opcja doręczenia przesyłki, z której chętnie korzystają osoby, obawiające się oszustwa ze strony sprzedającego.

Dzięki temu przekazują one pieniądze dopiero po otrzymaniu towaru do rąk własnych. Niemniej jednak nie można zapominać, iż obowiązkiem kuriera jest wręczenie przesyłki odbiorcy dopiero po jej opłaceniu. Oznacza to, że kupujący nie może zapoznać się z jej zawartością przed dokonaniem transakcji, a co za tym idzie, nie może zwrócić paczki bez uiszczenia opłaty. Rozwiązanie to pozwala jednak na zweryfikowanie zawartości przesyłki w obecności kuriera. Tym samym, w razie jakichkolwiek uszkodzeń, kupujący może sporządzić w obecności doręczyciela protokół szkody, co stanowi podstawę do późniejszej reklamacji przesyłki.

Wśród usług dodatkowych dedykowanych paczkom kurierskim znajduje się także możliwość ubezpieczenia przesyłki lub przesyłki zagraniczne. Jeśli chodzi o ubezpieczenia sprawdza się to w sytuacjach, w których wysyłany towar jest wartościowy, a jego ewentualne uszkodzenie wiązałoby się z ogromną stratą materialną. Zazwyczaj usługa ta  kosztuje około kilku złotych – wszystko zależy od kwoty, na jaką przesyłka została ubezpieczona. Nadawca może skorzystać również z opcji potwierdzenia doręczenia paczki. W momencie, w którym trafi ona do rąk odbiorcy, nadający zostanie o tym niezwłocznie poinformowany.

Tani kurier. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Bez wątpienia każdemu nadawcy zależy, by jego paczka została doręczona bez zbędnych problemów i w odpowiednim czasie. Jednak tym, co ma duże znaczenie, jest także cena takiego przedsięwzięcia. Cennik przesyłek, jaki oferują firmy kurierskie (np. inPost, dhl, dpd), stacjonujące na Polskim rynku, zazwyczaj jest bardzo podobny, nieznacznie różniąc się standardowymi wymiarami przesyłki, czy kwotą realizacji usługi. Średnia opłata za przesyłkę wynosi zazwyczaj od 15 do 20 zł.

W przypadku klientów biznesowych sprawa jest o tyle prosta, że najczęściej indywidualnie negocjują oni cennik z wybranym przewoźnikiem. Wysyłając miesięcznie dużą ilość przesyłek kurierskich, mogą oni liczyć na zniżki i benefity. Inaczej wygląda sytuacja, gdy nadawcą jest osoba prywatna.

Korzystanie z usług brokera lub agenta kurierskiego

Osoby, które korzystają z usług kurierskich indywidualnie, zazwyczaj poszukują najtańszych rozwiązań na własną rękę. Obecnie nie trzeba jednak w tym celu zapoznawać się kolejno z poszczególnymi stronami przewoźników. Aby sobie to ułatwić, warto skorzystać z pomocy jednej z platform wysyłkowych, jak: www.allekurier.pl, www.furgonetka.pl, czy www.sendit.pl .

Umożliwiają one porównanie cen, oferowanych przez głównych przewoźników, funkcjonujących na rynku. Pod uwagę brane są między innymi takie czynniki, jak gabaryty paczki czy czas jej doręczenia. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy wejść na jedną z powyższych stron i uzupełnić niezbędne dane. Przed zainteresowanym otworzy się lista, informująca o cenniku przesyłek wyznaczonych firm z branży kurierskiej.

Oferta brokera lub agenta kurierskiego może posłużyć wyłącznie do zorientowania się w kwestiach wysyłek kurierem. Można także zrealizować całą procedurę zamawiania kuriera za jej pośrednictwem. W rzeczywistości dopięcie formalności wygląda dokładnie tak, jak w przypadku nadawania paczki u konkretnego przewoźnika, wykorzystując do tego formularz na jego stronie internetowej. Warto podkreślić, że w obydwu przypadkach zostało one ograniczone do minimum, tak by nadawca mógł sprawnie nadać paczkę kurierem.

Exit mobile version